جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 156222
زمان انتشار: 16 مهر 1396 19:22:00

توضیحاتی درباره شایعات اعتراض به سیاست های تعیین قیمت خوراک وزارت نفت

در پی شایعات اخیر درباره نحوه قیمت گذاری خوراک وزارت نفت، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی توضیحاتی ارائه کرد.
توضیحاتی درباره شایعات اعتراض به سیاست های تعیین قیمت خوراک وزارت نفت
به گزارش بازار خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، به تازگی شایعاتی در مورد اعتراض انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی به سیاستهای تعیین قیمت خوراک وزارت نفت منتشر می شود و از این اعتراض به عنوان رانت خواهی تعبیر میکنند . چنین تعریفی از وظایف تشکلها و انجمنهای غیر دولتی توسط روزنامه ای، هیچ قرابتی با شعار این روزنامه ندارد .
 
در ادامه گزارش در خصوص شایعات منتشر شد، توضیحاتی مطرح می شود.
 
اول : وزارت نفت از یک قانون واحد (جزء 4 بند الف ماده 1 قانون تنظیم مقررات مالی دولت 2) برای تعیین قیمت دو نوع خوراکِ گاز طبیعی و گاز اتان ، از دو رویه کاملا متفاوت استفاده نمود . در تعیین قیمت خوراک گاز متان از قیمتهای بین المللی گاز طبیعی در هابهای آمریکایی و اروپایی استفاده شده و کف و سقفی تعیین نشده است . چگونه در تعیین قیمت اتان و در چارچوب همان قانون ، قیمتهای بین المللی مورد بی توجهی قرار گرفته و برای قیمتها کف و سقف تعیین شده است .
 
دوم : در دو منطقه آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) و خاورمیانه (عربستان و قطر) که بیش از 80% تولید گاز اتان جهان را بخود اختصاص داده اند قیمت گاز اتان بر مبنای ارزش حرارتی قیمت گذاری میگردد ، چگونه میتوان در عصر رقابت ، قیمت گاز اتان را بدون توجه به شیوه های قیمت گذاری در سایر نقاط جهان تعیین نمود؟
 
سوم : وزارت نفت با وابسته کردن قیمت اتان به قیمت پلی اتیلن ، ضمن حذف اثر قیمتی سایر محصولات ناشی از خوراک گاز اتان ، عملا سرمایه گذاری در این صنعت را به مثابه یک حق العمل کاری در نظر گرفته است .
 
چهارم : با استفاده از کدام بخش از قانون تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ، برای قیمت گاز اتان سقف و کف در نظر گرفته شده است؟ در واقع با تعیین قیمت اتان در کف و سقف ، قانون خوراک و فرمول ارائه شده در خارج از این دو محدوده به کلی نادیده گرفته شده است.
 
پنجم : فاکتور میانگین وزنی ، اصل رقابت پذیری و موضوع جذابیت سرمایه گذاری که به صراحت در قانون مورد تأکید قرار گرفته است ، در کدامین بخش از این فرمول مورد توجه قرار گرفته است؟
 
ششم : مهمترین ارزیابی از آثار یک تصمیم بررسی عملکرد آنست . خوشبختانه قریب یکسال از عملکرد اجرای این فرمول میگذرد و نتیجه آن تعیین قیمت گاز اتان به میزان 265 دلار در هر تن است ، درحالیکه قیمت این گاز در هاب مونت بیلیویو ایالات متحده درحال حاضر کمتر از 190 دلار در هر تن میباشد . این چگونه رقابتی است؟
 
همچنین در بخش دیگری از این شایعات به اظهارات دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی پتروشیمی مبنی بر انجام مذاکرات با نمایندگان دولت و مجلس برای کاهش قیمت خوراک مایع شرکتهای پتروشیمی شده است که متاسفانه عدم اطلاع کافی و اشراف برخی از دوستان به برخی از موضوعات مهم ، تبدیل به یکی از معضلات مهم دنیای رسانه شده است . در این رابطه لازم به اطلاع رسانی است که حسب دستور ریاست جمهوری برای بررسی علل افت بازار سرمایه در سالهای اخیر ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی به همراه سایر وزارتخانه های اقتصادی مکلف به بازنگری در قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی شدند و جلسات مثبتی نیز در همین راستا تشکیل شد و اشاره دبیرکل انجمن پتروشیمی به همین موضوع بوده است .
 
انتهای پیام/
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت