جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 156300
زمان انتشار: 19 مهر 1396 11:05:00

ردپای برخی افراد در پیدایش تورم تولید/بانک ها در ضعف بخش تولید نقش دارند

کارشناسان بر این باورند که تورم تولیدِ در کشور دست مایه انحصار اعمال شده از سوی برخی افراد و گروه ها بر مواد اولیه و ثانویه است.
 ردپای برخی افراد در پیدایش تورم تولید/بانک ها در ضعف بخش تولید نقش دارند

به گزارش بازار خبر   شاخص بهای تولید کننده در شهریور ماه 1396نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 10.7درصد افزایش یافته است. این شاخص نشان دهنده تغییر قیمت مواد اولیه و ثانویه مورد نیاز تولیدکنندگان برای تولید محصول است. بالا رفتن این شاخص موجب کاهش کیفیت محصول و نیز بالارفتن قیمت تمام شده یک کالای تولیدی است.

طبق گزارش بانک مرکزی شاخص بهای تولید کننده ایران در تیر ماه امسال 8.9درصد بوده است؛ درحالی که همین واحد دو ماه بعد یعنی در شهریور ماه به 10.7درصد افزایش یافته که طی دوسال اخیر از روندی بی‌سابقه حکایت می کند. در این گزارش اعلام شده بیشترین درصد تورم بخش تولید مربوط به گروه هتل و رستوران با 11.7 درصد و کمترین تغییر مربوط به بخش اطلاعات و ارتباطات با میزان  7.1 درصد افزایش بوده است.

همچنین طبق آمار در شهریور ماه امسال شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی به 9.9 افزایش یافته ، ناهماهنگی در تورم تولید ، تورم کالاها و خدمات مصرفی و کمتر بودن تورم مصرف نسبت به تولید، اگرچه مقطعی است اما باید اذعان کرد که افزایش  تورم تولید بر تورم کالا و خدمات مصرفی تاثیر خواهد داشت.بنابراین علت بالا بودن تورم تولید در گروه رستوران‌ها وهتل‌ها هم، می‌تواند افزایش تقاضا و افزایش قیمت خوراکی‌ها باشد.

تورم تولید دست مایه انحصار برخی بر کالاهای اولیه و ثانویه است

 فریبرز رییس دانا، استاد سابق دانشگاه شهید بهشتی ،گفت:افزایش تورم تولید،بدین معناست که تورم کالاهای مصرفی هم افزایش می‌یابد، حال ممکن است این موضوع به خاطر انحصار افراد و گروه‌ها بر بخشی از مواد تولیدی باشد، یا به خاطر بالا رفتن قیمت مواد اولیه؛ اگرجه گاهی تورم تولید به دلیل بالا رفتن دستمزدها رخ می دهد، اما در ایران، تورم تولید، محصول دستمزدهای بالا نبوده و معتقدم به دلیل انحصار اعمال شده برخی بر کالاهای اولیه و ثانویه است.

این نظریه‌پرداز حوزه اقتصاد بیان کرد: وقتی نقدینگی و موقعیت تورم افزایی بانک‌ها افزایش پیدا می‌کند، باید قیمت کالاها و خدمات مصرفی هم بالا برود، بنابراین  رخ ندادن این تناسب نشانه  تناقضی به نام  دستکاری در آمار است.معتقدم نرخ تورم چیزی درحد 18درصد و نرخ بیکاری 21درصد است.

رییس دانا گفت : در اقتصاد ایران بین متغیر تورم و اشتغال یک رابطه الاکلنگی برقرار است، یعنی هر وقت می‌خواهند نرخ بیکاری را پایین بیاورند، تورم ایجاد می‌شود و زمانی که به دنبال، پایین آوردن نرخ تورم اند، شاهد بالا رفتن نرخ بیکاری و پیدایش رکود در کشور هستیم.

مهدی پازوکی استاد اقتصاد دانشگاه علامه ،گفت: ورود نامناسب و سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بخش تولید، منجر به نحیفتر شدن این بخش از اقتصاد شده است. در اثر فعالیت‌های رانتی وضع برخی از بانک‌ها غیر قابل قبول شده؛بنابراین برای بهبود سیستم بانکداری و مساعد کردن فعالیت های تولیدی آنها،باید به درجه بندی  فعالیت بانک‌ها به وسیله بانک مرکزی اقدام کرد.

انتهای پیام/

0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت