جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 156305
زمان انتشار: 19 مهر 1396 11:18:00

خشکی و بی بارشی در جنوب و شرق کشور/ رشد قابل توجه بارش‌ها در شمال

بررسی میزان بارش های ثبت شده از ابتدای سال آبی جاری تا امروز نشان از رشد قابل توجه بارش ها در مناطق شمالی، شمال غربی و شمال شرقی کشور و همچنین خشکی و بی بارشی در مناطق جنوبی و شرقی ایران دارد.
خشکی و بی بارشی در جنوب و شرق کشور/ رشد قابل توجه بارش‌ها در شمال

به گزارش بازار خبر   کل ریزشهای جوّی ایران از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر 96) تا پایان روز گذشته (هجدهم مهرماه) بالغ بر 7.2 میلی‌متر است. ثبت 7.2 میلی‌متر بارش در سال جاری در حالی است که مقدار بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته تنها 2.2 میلی‌متر ثبت شده که مقایسه این دو رقم، نشان‌دهنده کاهش 227 درصدی بارشها در سال جاری است.

همچنین میزان بارشهای ایران در مدت مشابه در 49 سال گذشته (درازمدت) به‌طور متوسط 3.7 میلی‌متر بوده که در مقایسه با میزان بارشهای سال جاری، از رشد 95 درصدی بارش‌ها در سال آبی 96 ــ 95 حکایت دارد.

حجم بارش‌ها از ابتدای مهرماه 95 تا پایان روز هجدهم مهر ماه سال گذشته 5 میلیارد و 220 میلیون مترمکعب بود اما در مدت مشابه سال جاری حجم بارش‌ها با رشد 6 میلیارد و 646 میلیون مترمکعبی، به 11 میلیارد و 866 میلیون مترمکعب رسید.

در ایران 6 حوضه اصلی آبریز داریم که شامل حوضه آبریز دریای خزر،‌ حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، حوضه آبریز دریاچه ارومیه، حوضه آبریز فلات مرکزی، حوضه آبریز مرزی شرق و حوضه آبریز قره‌قوم است.

در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تا امروز 7.8 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 7700 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی 13 درصدی داشته است.

در حوضه آبریز دریای خزر از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 55.3 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 254.6 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی 153.7 درصدی داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان از ابتدای سال آبی جاری تا امروز هیچ بارشی ثبت نشده است.

در حوضه آبریز فلات مرکزی از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 1.9 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 137.5 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی 58.3 درصدی داشته است.

در حوضه آبریز مرزی شرق از ابتدای سال آبی جاری تا امروز هیچ بارشی ثبت نشده است.

در حوضه آبریز قره‌قوم از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع 1.8 میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 1700 درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی 10 درصدی داشته است.

انتهای پیام/

0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت