جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 157595
زمان انتشار: 21 دی 1396 10:30:00

افزایش تولید مرغ توجیه اقتصادی ندارد/ ایران هفتمین تولیدکننده برتر مرغ در جهان

یک مقام مسئول گفت:اکنون تمامی زنجیره‌های تولید مرغ گوشتی با 30 درصد ظرفیت کار می‌کنند که در چنین شرایطی افزایش تولید مرغ صرفه اقتصادی ندارد.
 افزایش تولید مرغ توجیه اقتصادی ندارد/ ایران هفتمین تولیدکننده برتر مرغ در جهان

به گزارش بازارخبرمحمدعلی‌ کمالی‌سروستانی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه افزایش تولید مرغ توجیه اقتصادی ندارد، اظهار کرد: با وجود آنکه بیش از سه میلیون تن ظرفیت اسمی در تولید گوشت مرغ ایجاد کرده‌ایم، اما تمامی زنجیره‌ها از جمله مزارع مرغ مادر، کارخانه‌های خوراک دام، کشتارگاه‌ها، جوجه‌کشی و مزارع‌گوشتی با 30 درصد ظرفیت کار می‌کنند.

وی افزود: اگر مزارع گوشتی برحسب استاندارد و ظرفیت اسمی خود تولید داشته باشند، حداقل باید 6 نوبت در سال جوجه‌ریزی کنند در حالیکه به سبب نبود تقاضا به مرغداران مجوز بیش از 4.5 دوره جوجه‌ریزی داده نمی‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: از آنجا که تولید در شرایط فعلی صرفه اقتصادی ندارد، اتحادیه تولیدکنندگان خود را به توقف بخشی از تولید تشویق و ترغیب می‌کند.

کمالی‌سروستانی نیاز سالانه مرغ کشور را یک میلیون و 950 هزار تن تا دو میلیون تن اعلام کرد و گفت: با توجه به ظرفیت اسمی بالای تولید و نبود شرایط صادرات مازاد بر نیاز داخل، تولید برحسب تقاضا باید صورت گیرد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی بالا بودن هزینه‌های تولید یکی از مهم‌ترین موانع صادراتی دانست و افزود: البته عوامل دیگری نظیر بالا بودن ضریب تبدیل، کمبود نقدینگی، افزایش تلفات و اجرا نشدن کاهش سن کشتار موجب شد که صادرکنندگان نتوانند با سایر رقبا در بازارهای هدف به رقابت بپردازند.

 وی تولید استاندارد و حمایت از صادرکنندگان را امری ضروری دانست و گفت: تمامی کشورها در بازارهای صادراتی دَمپینگ می‌کنند به طوریکه مرغ تولیدی خود را با قیمت‌های کمتری عرضه می کنند و حال به نظر می‌رسد که اعطای یارانه تسهیلاتی به صادرکنندگان و ایجاد شبکه توزیع مناسب می‌تواند رقابت با رقبا و حضور پررنگ در بازارهای هدف را به همراه داشته باشد.

کمالی‌سروستانی با اشاره به اینکه تجار بازارهای هدف خواهان مرغ با وزن استاندارد 1.200 گرم هستند، بیان کرد: با وجود آنکه فرهنگ کشور تولید 2 کیلو 200 گرمی است به نظر می رسد که برای افزایش صادرات و مشتری پسندی هر چه سریع تر باید کاهش سن کشتار اجرا شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برای جلوگیری از هدررفت سرمایه صنعت طیور راهی جز افزایش صادرات وجود ندارد، افزود: هم اکنون، سرانه مصرف مرغ در کشور به ازای هر نفر 25 تا 26 کیلو است که این رقم دوبرابر میانگین جهانی است.

*افزایش قیمت مرغ در آینده‌ای نزدیک

 وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده تولید هر کیلو مرغ بدون احتساب سود 5 هزار و 200 تومان است، اظهار کرد: اکنون قیمت هر کیلو مرغ با احتساب سود مرغدار 5 هزار و 800 تا 5 هزار و 900 تومان است درحالیکه هر کیلو مرغ با نرخ 4 هزار و 600 تومان درب مرغداری عرضه می‌شود که این امر بیانگر زیان مرغدار است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه ایران هفتمین تولیدکننده گوشت مرغ در کشورهای برتر جهان است، تصریح کرد: افزایش قیمت مرغ جهت ادامه تولید امری ضروری است، چرا که میزان جوجه ریزی و تولید مرغدار منوط به افزایش قیمت است.

وی با پیش‌بینی قیمت مرغ در روزهای آتی، گفت: با توجه به روند کنونی عرضه نسبت به تقاضا قیمت مرغ در روزهای آتی نوسان چندانی نخواهد داشت، اما در صورت ادامه روند تولید و خروج  برخی از مرغداران از گردونه تولید، افزایش قیمت مرغ دور از انتظار نیست.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت