جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 158293
زمان انتشار: 23 فروردین 1397 12:20:00

محافظه‌کاری دولت باعث شوک به بازار ارز در کشور می‌شود/ توانایی مدیریت نرخ ارز با درآمد 100 میلیارد دلاری

بهادرانی گفت: افزایش قیمت ارز ناشی از سیاست‌های محافظه کارانه دولت‌ها برای کنترل قیمت ارز و کاهش تورم با تزریق ارز به بازار قیمت آن را به صورت غیر واقعی پایین نگه می‌دارند.
 محافظه‌کاری دولت باعث شوک به بازار ارز در کشور می‌شود/ توانایی مدیریت نرخ ارز با درآمد 100 میلیارد دلاری

به گزارش بازارخبرابراهیم بهادرانی مشاور رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی باشگاه خبرنگاران؛ با اشاره به نقش دولت‌ها در شوک ناگهانی به بازار ارز، اظهار کرد: افزایش قیمت ارز ناشی از سیاست‌های محافظه کارانه دولت‌هاست که برای کنترل قیمت ارز و کاهش تورم با تزریق ارز به بازار قیمت آن را به صورت غیر واقعی پایین نگه می‌دارند و در ادامه با کمبود منابع برای تهیه ارز، بازار دچار شوک و افزایش قیمت گسترده می‌شود.

مشاور رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نقش بانک مرکزی در نوسانات ارز، گفت: بانک مرکزی سیاستگذار ارزی و پولی در کشور است که باید با اتخاذ سیاست صحیح از افزایش ناگهانی قیمت ارز جلوگیری کند.

به گفته وی؛ افزایش نرخ ارز به دلیل تبعاتی که بر افزایش نرخ تورم دارد، خواسته دولت و بانک مرکزی نیست و افزایش درآمد دولت ناشی از افزایش قیمت ارز دلیل منطقی برای گرانی ارز در کشور نیست.

بهادرانی با بیان اینکه اقداماتی در جهت کاهش نقاضا در بازار ارز از سوی دولت صورت گرفته است، بیان کرد: ورود کالا‌های بدون انتقال ارز، از چهار کشور ترکیه، هند، کره جنوبی و چین از سوی دولت ممنوع شده است و ارائه ارز مسافرتی با محدودیت مواجه شده است تا میزان تقاضا برای ارز کاهش یابد.

مشاور رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تأثیر افزایش نرخ ارز در صادرات و وادرات کشور، اظهار کرد: افزایش نرخ ارز باعث افزایش نرخ مواد اولیه و کالا‌های وارداتی می‌شود و در صورتی که تورم افزایش نیابد صادرات نیز از این موضوع منتفع می‌شود.

وی با بیان اینکه درآمد ارزی کشور ۱۰۰ میلیارد دلار است و دولت توانایی مدیریت نرخ ارز را دارد، تصریح کرد: با فروش نفت و صادرات مواد پتروشیمی درآمد دولت به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد که مجموع نیاز به واردات، ارز مسافرتی و تقاضا حدود ۷۰ میلیارد دلار است.

انتهای پیام/

دولت توانایی کنترل نرخ ارز در بازار را دارد

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت