جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 158905
زمان انتشار: 11 تیر 1397 16:21:00

افزایش تعرفه‌های گمرکی موجب تشدید قاچاق می‌شود

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران گفت: تصویب قوانین مربوط به ممنوعیت ورود کالا به کشور و افزایش هزینه‌های گمرکی، شرایط را برای قاچاق کالا فراهم می‌کند.
افزایش تعرفه‌های گمرکی موجب تشدید قاچاق می‌شود

به گزارش بازارخبر ابراهیم بهادرانی مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران  با اشاره به ممنوعیت ورود کالا به کشور، اظهار کرد: تصویب قوانین مربوط به ممنوعیت ورود کالا به کشور و افزایش هزینه‌های گمرکی، شرایط را برای تشدید قاچاق کالا فراهم می‌کند.

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه قاچاق کالا درآمد دولت را کاهش می‌دهد، تصریح کرد: افزایش قاچاق کالا و عدم ورود آن از مبادی گمرکی و رسمی موجب کاهش درآمد‌های دولت می‌شود و ارزش افزوده آن به جیب قاچاقچیان می‌رود.

وی با اشاره به برهم خوردن نظم اقتصادی با ورود کالای قاچاق به کشور بیان کرد: با توجه به اینکه کالا‌های قاچاق در سیستم ثبت نمی‌شوند و دولت برنامه‌ای برای تهیه ارز آنها ندارد، واردکنندگان غبرقانونی کالا برای تأمین ارز به بازار آزاد مراجعه می‌کنند و موجب کمبود ارز و برهم خوردن سیستم ارزی می‌شوند.

به گفته وی؛ دولت برای جلوگیری از قاچاق کالا با در نظر گرفتن تولید داخلی، باید شرایط مناسبی را برای واردات رسمی فراهم کند تا فشار ناشی از افزایش قیمت کالای قاچاق از دوش مصرف کننده برداشته شود.

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ممنوعیت ورود برخی از کالا‌ها، بیان کرد: ممنوعیت ورود کالا به بهانه حمایت از تولید داخلی باید بر مبنای اصول باشد، وقتی تولیدکننده داخلی با سابقه بیش از ۲۰ سال تولید کیفیت مناسبی را ارائه نمی‌دهد، ممنوعیت ورود کالا تنها باعث می‌شود که مصرف کننده از کالای باکیفیت محروم شود.

به گفته وی، ممنوعیت ورود کالا در کشور بیشتر به دلیل سیاست انقباضی ارزی است و کمتر به تولید داخلی توجه شده است.

بهادرانی در پایان گفت: با توجه به نوسانات نرخ ارز و شرایط غیر عادی اقتصادی، دولت ناگریز است سیاست‌هایی را به کار گیرد و پس از عبور از شرایط بحرانی باید به حمایت تعرفه‌ای که حمایت معقولی از تولیدکنندگان و مصرف کننده است، بازگردد.

انتهای پیام/

 

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت