جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 159430
زمان انتشار: 18 شهریور 1397 16:33:00

ممنوعیت صادرات برخی کالاها برای حمایت از دهک‌های پایین + اسامی

به‌منظور تنظیم بازار داخلی ممنوعیت صادرات برخی کالاها برای حمایت از دهک‌های پایین اجرایی شد.
ممنوعیت صادرات برخی کالاها برای حمایت از دهک‌های پایین + اسامی

به گزارش بازارخبر مودودی معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت ایران ضمن توضیح این مسئله گفت: ممنوعیت صادراتی کالاها با دو هدف صورت گرفته است؛ اولین هدف از این تصمیم تنظیم بازار داخلی است. در وهله بعدی کالاهایی که مشمول ممنوعیت صادرات شده‌اند اصولاً قوت غالب مردم بوده و در واقع کالاهایی هستند که مردم به آنها نیاز اساسی دارند.

مودودی در همین مورد توضیح داد: علت این ممنوعیت هم این است که به این کالاها سوبسید ویژه تعلق گرفته و مواد اولیه آنها از خارج کشور با ارز دولتی وارد می‌شوند بنابراین اولویت این است که به مصرف کنندگان ایرانی مخصوصاً افراد دهک‌های پایین‌تر جامعه تعلق گیرد.

وی ضمن تأکید بر لزوم اجرای این ممنوعیت‌های صادراتی افزود: رفع ممنوعیت‌های صادراتی می‌تواند رانت بزرگی برای همسایگان کشور از نظر تجاری ایجاد کند.

معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت ایران در توضیح این نکته ابراز کرد: افرادی که برای تجارت از کشورهای همسایه وارد کشور می‌شوند کالایی را که با ارز دولتی تأمین اعتبار شده خریداری می‌کنند اما خارج از مرز ایران با همان قیمت 8 تا 9  هزار تومان به‌فروش می‌رسانند، بنابراین یکی از اهداف ممنوعیت‌های صادراتی جلوگیری از قاچاق و همین رانت‌ها برای خروج کالا از مرز ایران بوده است.

مودودی در ادامه تأکید کرد: با همه این ممنوعیت‌ها هم در حال حاضر شرایط به‌نحوی است که لازم است مدیریت صادرات را جدی گرفت و فضا را برای رانت و قاچاق کالا مخصوصاً کالاهای اساسی فراهم نکرد.

به‌گفته او کالاهای اساسی، دارو و هرآنچه با ارز 4200تومان تأمین اعتبار می‌شود مشمول قانون ممنوعیت صادرات شده‌اند.

معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت ایران از ممنوعیت صادرات محصولاتی که تولید داخلی به آنها احتیاج دارد نیز خبر داد و تشریح کرد: همچنین بعضی محصولات مثل ضایعات کاغذ هم که مورد استفاده کارخانه‌های داخلی برای بسته‌بندی یا موارد دیگر قرار می‌گیرد با ممنوعیت صادرات مواجه شده‌اند، چراکه کارخانه‌هایی که از این مواد برای بسته‌بندی یا مصارف دیگر استفاده می‌کردند با کمبود مواجه شده بودند و لازم بود این کالاها به دست تولیدکنندگان داخلی برسد.

چای، انواع روغن خوراکی، دانه‌های روغنی و روغن خام و پالم، شکر، انواع شیرخشک صنعتی و اطفال و کره در بسته‌بندی بالای 500 گرم و گوشت گرم در فهرست مهم‌ترین اقلام ممنوعه صادراتی قرارگرفته‌اند.

 انتهای پیام/*

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت