جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 161002
زمان انتشار: 25 دی 1397 15:13:00

مصوبه کمیسیون تلفیق برای دریافت ۵ میلیارد وام از روسیه

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: به دولت اجازه داده شد تا ۵ میلیارد دلار برای اخذ وام از کشور روسیه برای پروژه‌های عمرانی دریافت کند.
 مصوبه کمیسیون تلفیق برای دریافت ۵ میلیارد وام از روسیه

به گزارش بازارخبر محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 98، پیش از ظهر امروز(سه‌شنبه، 25 دی) در تشریح آخرین مصوبات این کمیسیون، گفت: در مصوبهای به دولت اجازه داده شد تا 30 میلیارد دلار فایناس از کشورهای خارجی علاوه بر باقیمانده سهمیه سال‌های قبل را انجام دهد، همچنین، در مصوبه دیگری مقرر شد که  از این 30 میلیارد دلار، 5 میلیارد دلار برای اخذ وام از دولت روسیه برای اجرای طرح‌های عمرانی تخصیص داده شود.

 

وی افزود: در بخش دیگری از جلسات کمیسیون تلفیق، مقرر شد تا شرکت‌های دولتی تا سقف 45 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی با تضمین بازپرداخت اصل و سود توسط خودشان منتشر کنند که این میزات تا سقف 290 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی تسویه نشده توسط دولت مجاز شد تا دولت از این طریق بدهی‌هایش تسویه‌حساب نماید.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 98 ادامه داد: در مصوبه دیگر این کمیسیون به شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته اجازه داده شد تا با تائید وزارت کشور، تا سقف 80 هزار میلیارد ریال با تضمین اصل و سود توسط شهرداری‌ها اوراق مشارکت منتشر کنند.

مفتح با بیان اینکه طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه 98، به دولت اجازه داده شد تا برای استمرار پرداخت خزانه‌داری کل کشور تا صد هزار میلیارد ریال اسناد خزانه با سر رسید کمتر از یک سال منتشر کند، اظهار داشت: همچنین در مصوبه دیگری به دولت اجازه داده شد تا 130 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی با حفظ قدرت خرید و سر رسید تا 3 سال منتشر کند.

وی، انتشار اوراق مشارکت با سر رسید کمتر از یک سال از سوی دولت در پرداخت بدهی‌های دولت به پیمانکاران موثر دانست و افزود: این مکانیزم در طی سال‌های متمادی برای پرداخت بدهی‌های دولت به پیمانکاران موثر بوده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 98 اضافه کرد: در مصوبه دیگر این کمیسیون به وزارت نفت اجازه داده شد تا از طریق شرکت‌های دولتی تابع ذی‌ربط، تا سقف 3 میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی به صورت ریالی یا ارزی و با تصویب دولت، منتشر کند.

مفتح تصریح کرد: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه 98، دولت مجاز شد تا 500 هزار میلیارد ریال از بدهی‌های خود را به سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری از طرق انتشار اوراق مشارکت تسویه‌حساب کند.

وی ادامه داد: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، برای اینکه بتوان بار بدهی دولت را سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری را کاهش دهیم، مقرر شد تا دولت بتواند از طریق حق‌الامیتاز و حقوق مالکانه و نیز تأمین خوراک انرژی در واحدهای تولیدی این سازمان‌ها که در مناطق ویژه اقتصادی ایجاد کرده‌اند و همین‌طور از طریق واگذاری طرح‌های عمرانمی در دست اجرا از سوی دولت و واگذاری خانه‌های سازمانی که براساس قوانین دولت باید آنها را به فروش برساند، دولت بدهی‌هایش را کاهش داده و تسویه‌حساب کند؛ آنچه که دولت می‌تواند از این اوراق در سال 98 استفاده کند، باید حدداکثر معادل رقمی باشد که در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 98 تأکید کرد: همچنین در مصوبه دیگری مقرر شد تا تمامی مراکز درمانی که صورت‌حساب بیمار را صادر می‌کنند، 10 درصد از مبلغ دستمزد پزشک را به طور مستقیم به حساب سازمان امور مالیاتی و به صورت علی‌الحساب، مالیات آن پزشک را واریز کنند.

مفتح به بخش دیگری از مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه 98 اشاره و تصریح کرد: در این کمیسیون، به دولت اجازه داده شد تا بتواند 50 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی برای تسویه اوراقی که در سال‌های گذشته منتشر شده و سررسید آن به سال 98 می‌رسد، اوراق منتشر کند.

وی با بیان اینکه در این جلسه مقرر شد تا 200 میلیارد ریال از بدهی دولت به اشخاص حقیقی، حقوقی اعم از تعاونی یا خصوصی از محل تحویل نفت خام به این اشخاص با قیمت بورس انرژی تسویه شود، اظهار داشت: جهت کمک به فضاهای آموزشی، مقرر شد تا 10 هزار میلارد ریال اوراق مالی اسلامی جهت تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی به سازمان نوسازی مدارس اختصاص یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 98 افزود:همچنین جهت تامین منابع مالی برای توسعه صنعت هسته ای  فناوری های نوین کوانتومی و گداخت هسته ای وزارت نیرو موظف شد 20 درصد برق دریافتی از نیروگاه برق اتمی بوشهر را در سبد برق صادراتی قرار دهد و تا 12 هزار میلیارد ریال به این منظور اختصاص یابد.

مفتح با بیان اینکه طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه 98 به دولت اجازه داده شد تا در بازارچه های مرزی کشور بنزین را با نرخ ترجیحی ارائه کند، گفت: همچنین در مصوبه دیگری برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز با الویت میادین مشترک، به وزارت نفت اجازه داده شد تا با تصویب شورای اقتصاد، اوراق مالی اسلامی را به صورت ریالی یا ارزی تا  سقف 35 هزار میلیارد ریال، منتشر کند.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد تا تمامی صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، نظام پزشکی یا نظام دامپزشکی صادر می‌شود، از پایانه‌های فروشگاهی استفاده کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 98 با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی موظف شد تا از فروش کالاهایی که مصرف آنها موجب پسماند مخرب در محیط زیست می‌شود، عوارض دریافت کند، گفت: میزان و نرخ این عوارض از سوی دولت تعیین می‌شود.

مفتح اضافه کرد: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه 98 مقرر شد تا از هر واحد مسکونی شهری در ازای مصرف گاز، 2 هزار ریال و در ازای مصرف برق نیز هزار ریال دریافت و برای واحدهای تجاری اعم از گاز یا برق نیز، 10 هزار ریال دریافت شود که با این منابع، اینگونه واحدها در مقابل آتش‌سوزی و خطرات نظیر آن بیمه می‌شوند، البته این ارقام برای روستاها 50 درصد نسبت به ارقام شهری تعیین شده است.

وی گفت: مقرر شد که در ازای هر متر مکعب فروش آب شُرب، مبلغ 200 ریال از مشترکان دریافت شود که این علاوه بر نرخ آب‌بهای مصرفی است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 98 در پایان خاطرنشان کرد: همچنین در بخش یگر جلسات این کمیسیون، مقرر شد برای کمک به طرح توسعه دانشگاه تهران، تا سقف 10 هزار میلیارد ریال از املاک وزارت راه و شهرسازی در محدوده شهر تهران به دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران برای تسریع در تکمیل طرح‌ها اختصاص یابد.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت