جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 161010
زمان انتشار: 26 دی 1397 07:43:00

انتظار می رود شاهد حضور پررنگ بخش خصوصی در سومین عرضه نفت در بورس باشیم

رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی با اشاره به اطلاعیه این بورس برای نفت گفت: این اطلاعیه نسبت به عرضه قبلی با انعطاف بیشتری روبرو شده و انتظار می‌رود بخش خصوصی حضور پررنگی در این عرضه‌ نفت در بورس داشته باشد.
انتظار می رود شاهد حضور پررنگ بخش خصوصی در سومین عرضه نفت در بورس باشیم

به گزارش بازارخبر محمد صالحی فر رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی  پیرامون آخرین تغییرات سومین اطلاعیه عرضه نفت خام گفت: این اطلاعیه نسبت به عرضه قبلی با انعطاف بیشتری روبرو شده و انتظار می‌رود بخش خصوصی حضور پررنگی در این نوبت از عرضه‌های نفت خام سبک ایران در بورس انرژی داشته باشد.

صالحی فر تغییر مدت تسویه از 60 به 90 روز و همچنین امکان تسویه با دو روش ریالی و ریالی ارزی را از جمله تغییرات این اطلاعیه جدید عنوان کرد و افزود:در اطلاعیه جدید پیش پرداخت اولیه معادل 6 درصد ارزش ریالی سفارش تعیین شده در حالی که در اطلاعیه قبلی این رقم معادل 10 درصد ارزش ریالی سفارش تعیین شده بود.

وی افزود: با این حال 125 درصد باقیمانده صورتحساب یا به عبارتی 125 درصد کل 80 درصد بخش ارزی ارزش معامله از سوی خریدار همچنان مشابه اطلاعیه قبلی می‌بایست ضمانت نامه بانکی ریالی به عنوان تعهد پرداخت از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران به ذینفعی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارائه شود.

این مقام مسئول ادامه داد: در این نوبت از عرضه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران علاوه بر امکان تسویه شرایطی به صورت20 درصد نقدی و 80 درصد اعتباری، امکان تسویه به صورت 100 درصد ریالی نیز فراهم شده است.

وی با بیان اینکه شرکت نفت با توجه به مجوزهای دریافت شده می‌تواند بطور مداوم عرضه‌های نفت خام در بورس انرژی را ادامه دهد افزود: با توجه به وضعیت خاص این کالا و لزوم اهمیت انجام معامله آن در بورس، نمی‌توان انتظار داشت عرضه نفت خام مشابه سایر کالاها از جمله فولاد و پتروشیمی همواره پر تعداد انجام شود.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
0
خوشم آمد
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت بازار خبر می باشد.
Copyright © 2011 Bazar Khabar. All rights reserved.
طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت